תרופות לאי ספיקת לב : הכירו את הטיפולים באי ספיקת לב - בחסות נוברטיס

It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

אי ספיקת לב היא מחלה כרונית אך ניתן לטפל בה ולנהל אותה לאורך החיים. טיפול נכון יכול לסייע למתן את התסמינים, להאריך את תוחלת החיים, לשפר את איכות החיים ולהפחית אפשרות של מוות פתאומי. התהליך מתחיל באבחון מדוקדק, שכולל איתור של הסיבה לאי ספיקת הלב. החולה עובר סוללת בדיקות בהן בדיקות דם, צילומי חזה, בדיקות מאמץ ואקו לב. בנוסף, ההיסטוריה הרפואית שלו נבדקת תוך התחשבות בגורמי סיכון כגון לחץ דם או סוכרת. על פי הבדיקות קובעים אם מקור אי ספיקת הלב בבעיה ביכולת ההתכווצות של הלב (מקטע פליטה נמוך/ אי ספיקת לב סיסטולית) או בהרפיה של הלב (מקטע פליטה שמור/ אי ספיקת לב דיאסטולית). 

"אי ספיקת לב היא מחלה ממושכת, כרונית״, מסביר ד"ר ישראל גוטסמן, קרדיולוג במרכז לאי ספיקת לב, הדסה עין כרם ויו"ר החוג לאי ספיקת לב של האיגוד הקרדיולוגי הישראלי. ״אנחנו עדיין לא יודעים איך לגרום ללב להחלים. אבל עם הטיפולים אפשר להקל על התסמינים, לצמצם אשפוזים ולהאריך חיים".  

אורח חיים מותאם 

"הטיפול הראשוני והקריטי כולל שינוי באורח החיים", קובע ד"ר גוטסמן. "המשמעות היא מעבר לתזונה מאוזנת ובריאה שכוללת הגבלה בצריכת הנתרן. בנוסף משלבים בשגרה פעילות גופנית. לפי מחקרים פעילות גופנית מבוקרת במסגרת של שיקום לב לא מסכנת את החולה, אלא משפרת את איכות החיים. פעילות גופנית תורמת ללב ומגמישה את השרירים". 
בנוסף לשינוי בתזונה ובספורט, מושם דגש על מאמץ להשיג רמות מאוזנות של לחץ דם, ערכי סוכר וכולסטרול. וכמובן, יש להימנע מעישון. 

תמונה עיצובית
"הטיפול הראשוני והקריטי כולל שינוי באורח החיים" צילום: Shutterstock

טיפול תרופתי  

לצד השינוי באורח החיים, טיפול תרופתי מיועד לשפר את הפרוגנוזה של החולה. ישנן מספר משפחות של תרופות לאי ספיקת לב: 

מעכבי ACE (Angiotensin Converting Enzyme inhibitors) ותרופות מסוג חוסמי הקולטן לאנגיוטנסין (Angiotensin II receptor blockers) המשמשות להרחבת כלי הדם, שיפור הזרימה והפחתת העומס על הלב. 

חוסמי בטא (Beta blockers) משמשים להאטת הדופק ולהורדת לחץ הדם.  

תרופות משתנות (Diuretics ו-MRAs) משמשות במצב של הצטברות נוזלים בגוף. 

טיפולים מהשנים האחרונות

"בשנים האחרונות נוסף טיפול תרופתי באי ספיקת לב״, אומר ד״ר גוטסמן. ״הטיפול מוצע לחולים שממשיכים לסבול מתסמינים למרות הטיפול במעכבי ACE וחסמי בטא. מדובר על תרופות לאי ספיקת לב מקבוצת ARNI Angiotensin Receptor Neprilysin Inhibitors )מעכבי נפריליזין וקולטן אנגיוטנסין) שגם הן מקלות משמעותית על התסמינים, מפחיתות בתדירות האשפוזים ומביאות לירידה בתמותה. כיום הטיפול ניתן רק לאחר טיפול במעכבי ACE, ולחולים שלא סובלים מלחץ דם נמוך".

השנה אושר טיפול נוסף לאי ספיקת לב, מקבוצת SGLT2i הפועל במנגנון של הפרשת גלוקוז בשתן והוכח גם הוא כיעיל בטיפול באי ספיקת לב עם EF מופחת.

התערבות כירורגית 

חולה שמיצה את מגוון הטיפולים התרופתיים עשוי להיות מופנה להתערבות כירורגית. 

תיקון/החלפת מסתמי הלב. 

ניתוח מעקפים. מתאים לחולים הסובלים מאי ספיקת לב שנגרמת בשל עורקים חסומים. 

השתלת דפיברילטור. מנטר את קצב הלב ושולח זרם חשמלי במקרה הצורך. 

CRT (Cardiac Resynchronization Therapy) שליחת זרמים חשמליים לחדרי הלב בכדי לאפשר פעימות אחידות ויעילות. 

 (Ventricular Assist Devices) VADs משאבה המסייעת להזרים דם מחדרי הלב.  

השתלת לב, משפרת את איכות חיי החולה, מאריכה ואף ומצילה חיים. טיפול המבוצע במקרה של פרוגנוזה סופנית. יצוין כי בישראל קיים פער גדול בין הביקוש הגבוה לבין כמות האיברים הזמינים להשתלה.  

Curated Tags