טיפול לפסוריאזיס : לימדו על תרופות, טיפולים ומשחות לפסוריאזיס - בחסות נוברטיס

It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

לרשותם של חולי פסוריאזיס עומדים היום מגוון פתרונות וטיפולים, שיכולים להקל עליהם את ההתמודדות עם המחלה. מאחר שמדובר במחלה כרונית שאינה ניתנת לריפוי מלא, המטרה של טיפול בפסוריאזיס היא שיפור המצב ושליטה בביטוי המחלה. הטיפולים משתנים לפי מידת החומרה. אספנו את השיטות והטיפולים למדריך מקוצר.

מחלה קלה: טיפול בקרמים ומשחות לפסוריאזיס

במקרים קלים וכטיפול משלים במקרים בינוניים עד קשים, הטיפול בפסוריאזיס כולל שימון העור בעזרת קרמים, משחות ותחליבי לחות שמפחיתים את כמות הקשקשת ואת תחושת הגרד. הקרמים והמשחות לפסוריאזיס מכילים חומרים כמו חומצה סליצילית, שעוזרת להורדת הקשקשת, וסטרואידים – שניתנים בשל האופי הדלקתי של המחלה. יש בהם גם ויטמין D שעוזר בדיכוי ההתרבות המהירה של הקשקשת ויש לו גם השפעה אנטי דלקתית.

עולים דרגה: טיפול בקרני אור

במצב של מעורבות נרחבת יותר, כאשר טיפול מקומי אינו מספק, ניתן לעבור או להוסיף טיפול פוטותרפי. טיפול זה ניתן לשלב גם עם טיפולים נוספים סיסטמיים במידת הצורך. מדובר בטיפול בקרני UV (אולטרה סגול). הטיפול הזה מחקה את קרני השמש בצורה מלאכותית. מדובר בטיפול יעיל ביותר הניתן בעיקר כאשר הפסוריאזיס שטחית, כלומר ללא קשקשת עבה.

ניתן לתת טיפול זה לחולים בכל גיל, החל מהגיל בו ניתן להסביר לחולה את מהות הטיפול ואת מנח העמידה במכונה. הטיפול ניתן לשילוב בחיי היומיום. הטיפול בפוטותרפיה על כל סוגיה חייב להיעשות על ידי אחות/טכנאי מיומן בהשגחת רופא עור מומחה.

טיפול בפסוריאזיס
המטרה: שיפור המצב ושליטה בביטוי המחלה. צילום: Shutterstock

טיפול בפסוריאזיס בים המלח: שילוב של חשיפה מודרכת לשמש + טבילה במי הים.


זמן טיפול מומלץ הינו בין 2-4 שבועות בסה"כ, פעם עד פעמיים בשנה. מהירות התגובה לטיפול משתנה מחולה לחולה.

מה הן תופעות הלוואי של טיפול בקרני אור? עלול להופיע אודם ברמה המקבילה לכוויה בדרגה קלה. המטופל עלול גם לחוש עקצוץ, גרד ותופעות לוואי לטווח ארוך כמו הזדקנות העור, קמטים, כתמים וגידולי עור. למרות זאת, הטיפול הפוטותרפי נחשב בטיחותי.

פסוריאזיס ברמה בינונית וקשה

טיפולים סיסטמיים

במקרים שבהם הטיפולים המקומיים והפוטותרפיה אינם מספקים, הרופאים עוברים לטיפולים תרופתיים, שאותם נוטל חולה הפסוריאזיס דרך הפה. ישנם מספר טיפולים תרופתיים אשר עובדים במנגנונים שונים וניתנים על-פי שיקול דעתו של הרופא.

מהן תופעות הלוואי? לכל תרופה עלולות להיות תופעות לוואי. למידע לגבי תופעות הלוואי של התרופות יש לעיין בעלון לצרכן הנמצא באריזת התכשיר. למידע נוסף ניתן לפנות לרופא.ה או לרוקח.ת.

טיפולים ביולוגיים בזריקות

אלה הן תרופות החוסמות באופן ממוקד את אחד או יותר מתהליכי הדלקת המעורבים במחלת הפסוריאזיס. הטיפולים הביולוגיים הרחיבו את מגוון האפשרויות של טיפול בפסוריאזיס במצב בינוני עד קשה. תרופות ביולוגיות הן חלבונים המופקים מן החי (בשיטות של הנדסה גנטית). תפקידן הוא לעכב את התהליכים במערכת החיסון המביאים בסופו של דבר להופעת הפסוריאזיס. הטיפול ניתן בזריקות תת-עוריות. טיפול זה ניתן במצבים בינוניים עד קשים. הטיפולים הביולוגים הם מבין הטיפולים החדשניים ביותר הקיימים כיום לטיפול במחלה.

מהן תופעות הלוואי? לכל תרופה עלולות להיות תופעות לוואי. למידע לגבי תופעות הלוואי של התרופות יש לעיין בעלון לצרכן הנמצא באריזת התכשיר. למידע נוסף ניתן לפנות לרופא.ה או לרוקח.ת.

מקור: הנחיות קליניות לטיפול בספחת פסוריאזיס, ערוך ע"י ועדה מקצועית מטעם החוג לפסוריאזיס והאיגוד הישראלי לרפואת עור ומין, ההסתדרות הרפואית בישראל, האגף למדיניות רפואית, 2020.

Curated Tags


מידע אישי למטופלים